VDR 1.6.0 - en to pl translation catalogue (424 entries)

en: *** Invalid Channel ***
pl: *** Niepoprawny kana� ***

en: Channel not available!
pl: Kana� nie jest dost�pny!

en: Can't start Transfer Mode!
pl: Nie mo�na uruchomi� trybu transferu!

en: off
pl: wy��cz

en: on
pl: w��cz

en: none
pl: brak

en: Polarization
pl: Polaryzacja

en: Inversion
pl: Inwersja

en: Modulation
pl: Modulacja

en: Bandwidth
pl: Pasmo

en: Transmission
pl: Transmisja

en: Hierarchy
pl: Hierarchia

en: Starting EPG scan
pl: Rozpoczynam skanowanie EPG

en: Content$Movie/Drama
pl: Film/Dramat

en: Content$Detective/Thriller
pl: Krymina�/Thriller

en: Content$Adventure/Western/War
pl: Przygodowy/Western/Wojenny

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
pl: Fantastyczny/Fantasy/Horror

en: Content$Comedy
pl: Komedie

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
pl: Opera mydlana/Melodramat/Folklor

en: Content$Romance
pl: Romans

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
pl: Powa�ne/Klasyczne/Religijne/Historyczne/Dramaty

en: Content$Adult Movie/Drama
pl: Filmy dla doros�ych/Dramaty

en: Content$News/Current Affairs
pl: Wiadomo�ci/Informacje

en: Content$News/Weather Report
pl: Prognoza pogody

en: Content$News Magazine
pl: Magazyny informacyjne

en: Content$Documentary
pl: Dokumentalne

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
pl: Dyskusje/Wywiady/Debaty

en: Content$Show/Game Show
pl: Pokazy gier

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
pl: Pokazy gier/Quizy/Konkursy

en: Content$Variety Show
pl: Rewie

en: Content$Talk Show
pl: Talkshow

en: Content$Sports
pl: Sport

en: Content$Special Event
pl: Specjalne wydarzenia

en: Content$Sport Magazine
pl: Magazyny sportowe

en: Content$Football/Soccer
pl: Pi�ka no�na

en: Content$Tennis/Squash
pl: Squash

en: Content$Team Sports
pl: Sporty zespo�owe

en: Content$Athletics
pl: Lekkoatletyka

en: Content$Motor Sport
pl: Sporty motorowe

en: Content$Water Sport
pl: Sporty wodne

en: Content$Winter Sports
pl: Sporty zimowe

en: Content$Equestrian
pl: Jazda konna

en: Content$Martial Sports
pl: Sporty walki

en: Content$Children's/Youth Programme
pl: Dzieci�ce

en: Content$Pre-school Children's Programme
pl: Przedszkolne

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
pl: Programy dla dzieci od 6 do 14 lat

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
pl: Programy dla dzieci od 10 do 16 lat

en: Content$Informational/Educational/School Programme
pl: Infromacyjne/Edukacyjne/Szkolne

en: Content$Cartoons/Puppets
pl: Kresk�wki/Kukie�kowe

en: Content$Music/Ballet/Dance
pl: Muzyka/Balet/Taniec

en: Content$Rock/Pop
pl: Rock/Pop

en: Content$Serious/Classical Music
pl: Muzyka klasyczna

en: Content$Folk/Tradional Music
pl: Folk/Muzyka tradycyjna

en: Content$Jazz
pl: Jazz

en: Content$Musical/Opera
pl: Musical/Opera

en: Content$Ballet
pl: Balet

en: Content$Arts/Culture
pl: Sztuka/Kultura

en: Content$Performing Arts
pl: Rzemios�o

en: Content$Fine Arts
pl: Dzie�a sztuki

en: Content$Religion
pl: Religia

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
pl: Sztuka ludowa

en: Content$Literature
pl: Literatura

en: Content$Film/Cinema
pl: Film/Kino

en: Content$Experimental Film/Video
pl: Filmy eksperymentalne/Video

en: Content$Broadcasting/Press
pl: Radio/Prasa

en: Content$New Media
pl: Nowe media

en: Content$Arts/Culture Magazine
pl: Magzyny kulturalne

en: Content$Fashion
pl: Moda

en: Content$Social/Political/Economics
pl: Spo�eczne/Polityka/Ekonomia

en: Content$Magazine/Report/Documentary
pl: Reporta�e/Dokumentalne

en: Content$Economics/Social Advisory
pl: Ekonomia

en: Content$Remarkable People
pl: S�awni ludzie

en: Content$Education/Science/Factual
pl: Edukacja/Nauka

en: Content$Nature/Animals/Environment
pl: Natura/Zwierz�ta/�rodowisko

en: Content$Technology/Natural Sciences
pl: Technologia/Nauki przyrodnicze

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
pl: Medycyna/Fizjologia/Psychologia

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
pl: Obce kraje/Wyprawy

en: Content$Social/Spiritual Sciences
pl: Spo�eczne/Duchowe

en: Content$Further Education
pl: Dalsza edukacja

en: Content$Languages
pl: J�zyki

en: Content$Leisure/Hobbies
pl: Czas wolny/Hobby

en: Content$Tourism/Travel
pl: Turystyka/Podr��e

en: Content$Handicraft
pl: R�kodzie�o

en: Content$Motoring
pl: Automobilizm

en: Content$Fitness & Health
pl: Fitness i zdrowie

en: Content$Cooking
pl: Gotowanie

en: Content$Advertisement/Shopping
pl: Reklama/Zakupy

en: Content$Gardening
pl: Ogrody

en: Content$Original Language
pl: Oryginalny j�zyk

en: Content$Black & White
pl: Czarne i bia�e

en: Content$Unpublished
pl: Niepublikowane

en: Content$Live Broadcast
pl: Transmisje na �ywo

en: ParentalRating$from %d
pl: od %d

en: No title
pl: Bez tytu�u

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
pl: Polski

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
pl: pol

en: Phase 1: Detecting RC code type
pl: Etap 1: Wykrywanie rodzaju kodu pilota

en: Press any key on the RC unit
pl: Naci�nij dowolny klawisz na pilocie

en: RC code detected!
pl: Wykryto kod pilota!

en: Do not press any key...
pl: Nie naciskaj teraz �adnego klawisza...

en: Phase 2: Learning specific key codes
pl: Etap 2: Nauka konkretnych kod�w klawiszy

en: Press key for '%s'
pl: Naci�nij klawisz dla '%s'

en: Press 'Up' to confirm
pl: Naci�nij 'Do g�ry' aby potwierdzi�

en: Press 'Down' to continue
pl: Naci�nij 'Na d��' aby kontynuowa�

en: (press 'Up' to go back)
pl: (naci�nij 'Do g�ry' aby si� cofn��)

en: (press 'Down' to end key definition)
pl: (naci�nij 'Na d��' aby zako�czy� definiowanie)

en: (press 'Menu' to skip this key)
pl: (naci�nij 'Menu' aby pomin�� ten klawisz)

en: Learning Remote Control Keys
pl: Nauka klawiszy pilota

en: Phase 3: Saving key codes
pl: Etap 3: Zapisywanie kod�w klawiszy

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
pl: Naci�nij 'Do g�ry' aby zapisa�, 'Na d��' - aby anulowa�

en: Key$Up
pl: Do g�ry

en: Key$Down
pl: Na d��

en: Key$Menu
pl: Menu

en: Key$Ok
pl: Ok

en: Key$Back
pl: Wstecz

en: Key$Left
pl: W lewo

en: Key$Right
pl: W prawo

en: Key$Red
pl: Czerwony

en: Key$Green
pl: Zielony

en: Key$Yellow
pl: ���ty

en: Key$Blue
pl: Niebieski

en: Key$Info
pl: Info

en: Key$Play/Pause
pl: Odtw�rz/Pauza

en: Key$Play
pl: Odtw�rz

en: Key$Pause
pl: Pauza

en: Key$Stop
pl: Stop

en: Key$Record
pl: Nagrywaj

en: Key$FastFwd
pl: Do przodu

en: Key$FastRew
pl: Do ty�u

en: Key$Next
pl: Dalej

en: Key$Prev
pl: Wstecz

en: Key$Power
pl: Wy��cz

en: Key$Channel+
pl: Kana�+

en: Key$Channel-
pl: Kana�-

en: Key$PrevChannel
pl: Poprzedni kana�

en: Key$Volume+
pl: G�o�niej

en: Key$Volume-
pl: Ciszej

en: Key$Mute
pl: Wycisz

en: Key$Audio
pl: D�wi�k

en: Key$Subtitles
pl: Podtytu�y

en: Key$Schedule
pl: Program

en: Key$Channels
pl: Kana�y

en: Key$Timers
pl: Timery

en: Key$Recordings
pl: Nagrania

en: Key$Setup
pl: Ustawienia

en: Key$Commands
pl: Polecenia

en: Key$User0
pl: U�ytkownik 0

en: Key$User1
pl: U�ytkownik 1

en: Key$User2
pl: U�ytkownik 2

en: Key$User3
pl: U�ytkownik 3

en: Key$User4
pl: U�ytkownik 4

en: Key$User5
pl: U�ytkownik 5

en: Key$User6
pl: U�ytkownik 6

en: Key$User7
pl: U�ytkownik 7

en: Key$User8
pl: U�ytkownik 8

en: Key$User9
pl: U�ytkownik 9

en: Free To Air
pl: nieszyfrowany

en: encrypted
pl: szyfrowany

en: Edit channel
pl: Edycja kana�u

en: Name
pl: Nazwa

en: Source
pl: �r�d�o

en: Frequency
pl: Cz�stotliwo��

en: Channel settings are not unique!
pl: Ustawienia kana�u nie s� unikalne!

en: Channels
pl: Kana�y

en: Button$Edit
pl: Edytuj

en: Button$New
pl: Nowy

en: Button$Delete
pl: Usu�

en: Button$Mark
pl: Zaznacz

en: Channel is being used by a timer!
pl: Kana� jest u�ywany przez timer!

en: Delete channel?
pl: Usun�� kana�?

en: Edit folder
pl: Edutuj katalog

en: New folder
pl: Nowy katalog

en: Sub folder
pl: Podkatalog

en: Folder name already exists!
pl: Taka nazwa katalogu juz istnieje

en: Folder name must not contain '%c'!
pl: Folder nie mo�e zawiera� '%c'!

en: Button$Select
pl: Wybierz

en: Delete folder and all sub folders?
pl: Czy skasowa� katalog i wszystkie podkatalogi?

en: Delete folder?
pl: Czy skasowa� katalog?

en: Edit timer
pl: Edycja timera

en: Active
pl: Aktywny

en: Channel
pl: Kana�

en: Day
pl: Dzie�

en: Start
pl: Pocz�tek

en: Stop
pl: Koniec

en: Priority
pl: Priorytet

en: Lifetime
pl: Czas �ycia

en: File
pl: Plik

en: Button$Folder
pl: Katalog

en: Button$Single
pl: Pojedynczy

en: Button$Repeating
pl: Powtarzanie

en: First day
pl: Pierwszy dzie�

en: Select folder
pl: Wybierz katalog

en: Timers
pl: Timery

en: Button$On/Off
pl: W�/Wy�

en: Button$Info
pl: Info

en: Delete timer?
pl: Usun�� timer?

en: Timer still recording - really delete?
pl: Trwa nagrywanie - na pewno usun��?

en: Event
pl: Audycja

en: Button$Timer
pl: Timer

en: Button$Record
pl: Nagraj

en: Button$Switch
pl: Prze��cz

en: What's on now?
pl: Program bie��cy

en: What's on next?
pl: Nast�pne audycje

en: Button$Next
pl: Nast�pnie

en: Button$Now
pl: Teraz

en: Button$Schedule
pl: Program

en: Can't switch channel!
pl: Nie mo�na prze��czy� kana�u!

en: Schedule - %s
pl: Program - %s

en: This event - %s
pl: Ta audycja - %s

en: This event - all channels
pl: Ta audycja - wszystkie kana�y

en: All events - all channels
pl: Wszystkie audycje - wszystkie kana�y

en: Please enter %d digits!
pl: Prosz� poda� %d cyfr!

en: CAM not responding!
pl: CAM nie reaguje!

en: Recording info
pl: Informacje o nagraniu

en: Button$Play
pl: Odtw�rz

en: Button$Rewind
pl: Pocz�tek

en: Recordings
pl: Nagrania

en: Button$Open
pl: Otw�rz

en: Commands
pl: Polecenia

en: Delete recording?
pl: Usun�� nagranie?

en: Recording is being edited - really delete?
pl: Nagranie jest edytowane - jeste� pewien �e chcesz je usun��?

en: Error while deleting recording!
pl: B��d podczas usuwania nagrania!

en: Recording commands
pl: Polecenia nagra�

en: never
pl: nigdy

en: skin dependent
pl: zal. od sk�rki

en: always
pl: zawsze

en: Setup.OSD$Language
pl: J�zyk

en: Setup.OSD$Skin
pl: Sk�rka

en: Setup.OSD$Theme
pl: Motyw

en: Setup.OSD$Left (%)
pl: Od lewej (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
pl: Od g�ry (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
pl: Szeroko�� (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
pl: Wysoko�� (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
pl: Czas trwania wiadomo�ci (s)

en: Setup.OSD$Use small font
pl: U�ywaj ma�ej czcionki

en: Setup.OSD$Anti-alias
pl: Wyg�adzanie

en: Setup.OSD$Default font
pl: Standardowa  czcionka

en: Setup.OSD$Small font
pl: Ma�a czcionka

en: Setup.OSD$Fixed font
pl: Sta�a czcionka

en: Setup.OSD$Default font size (%)
pl: Standardowa czcionka wyj�ciowa (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
pl: Ma�a czcionka wyj�ciowa (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
pl: Ustalona czcionka wyj�ciowa (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
pl: Pozycja informacji o kanale

en: bottom
pl: d��

en: top
pl: g�ra

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
pl: Czas trwania informacji o kanale (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
pl: Informacja przy zmianie kana�u

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
pl: Czas oczekiwania na informacje

en: Setup.OSD$Scroll pages
pl: Przesuwaj stronami

en: Setup.OSD$Scroll wraps
pl: Skrajne pozycje s�siaduj�

en: Setup.OSD$Menu key closes
pl: Przycisk Menu zamyka

en: Setup.OSD$Recording directories
pl: Katalogi nagra�

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
pl: Katalogi w menu timera

en: Setup.OSD$Number keys for characters
pl: Klawisze numeryczne dla liter

en: Setup.OSD$Color key 0
pl: Kolor klawisza 0

en: Setup.OSD$Color key 1
pl: Kolor klawisza 1

en: Setup.OSD$Color key 2
pl: Kolor klawisza 2

en: Setup.OSD$Color key 3
pl: Kolor klawisza 3

en: Button$Scan
pl: Skanuj

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
pl: Czas skanowania EPG (h)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
pl: Stopie� poprawek b��d�w EPG

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
pl: Czas przechowywania EPG (min)

en: Setup.EPG$Set system time
pl: Ustawiaj czas systemowy

en: Setup.EPG$Use time from transponder
pl: U�yj czasu z transpondera

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
pl: Preferowanych j�zyk�w

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
pl: Preferowany j�zyk

en: no
pl: nie

en: names only
pl: tylko nazwy

en: PIDs only
pl: tylko PID-y

en: names and PIDs
pl: nazwy i PID-y

en: add new channels
pl: dodawaj nowe kana�y

en: add new transponders
pl: dodawaj nowe transpondery

en: Button$Audio
pl: D�wi�k

en: Button$Subtitles
pl: Napisy

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
pl: Pierwszy interfejs DVB

en: Setup.DVB$Standard compliance
pl: Zgodno�� ze standardem

en: Setup.DVB$Video format
pl: Format obrazu

en: Setup.DVB$Video display format
pl: Format wy�wietlania obrazu

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
pl: U�ywaj Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
pl: Aktualizuj kana�y

en: Setup.DVB$Audio languages
pl: J�zyk�w d�wi�ku

en: Setup.DVB$Audio language
pl: J�zyk d�wi�ku

en: Setup.DVB$Display subtitles
pl: Obraz napis�w

en: Setup.DVB$Subtitle languages
pl: J�zyki napisu

en: Setup.DVB$Subtitle language
pl: J�zyk napisu

en: Setup.DVB$Subtitle offset
pl: Zr�wnowa�y� napis

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
pl: Prze�rocze podtytu��w: Prz�d

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
pl: Prze�rocze podtytu��w: T�o

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
pl: U�ywaj DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
pl: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
pl: Dolna cz�stotliwo�� LNB (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
pl: G�rna cz�stotliwo�� LNB (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
pl: Urz�dzenie %d pod��czone do kabla satelitarnego

en: Setup.LNB$own
pl: W�asny

en: CAM reset
pl: CAM zresetowany

en: CAM present
pl: CAM obecny

en: CAM ready
pl: CAM gotowy

en: Button$Menu
pl: Menu

en: Button$Reset
pl: Reset

en: Opening CAM menu...
pl: Otwieram menu CAM...

en: Can't open CAM menu!
pl: Nie mo�na otworzy� menu CAM!

en: CAM is in use - really reset?
pl: CAM jest w u�yciu - naprawd� zresetowa�?

en: Can't reset CAM!
pl: Nie mo�na zresetowa� CAM!

en: do not pause live video
pl: nie wstrzymuj transmisji na �ywo

en: confirm pause live video
pl: potwierd� wstrzymanie transmisji na �ywo

en: pause live video
pl: wstrzymaj transmisj� na �ywo

en: confirm
pl: potwierd�

en: yes
pl: tak

en: Recording
pl: Nagranie

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
pl: Margines na pocz�tku (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
pl: Margines na ko�cu (min)

en: Setup.Recording$Default priority
pl: Domy�lny priorytet

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
pl: Domy�lny czas �ycia (d)

en: Setup.Recording$Pause key handling
pl: Obs�uga klawisza pauzy

en: Setup.Recording$Pause priority
pl: Priorytet pauzy

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
pl: Czas �ycia pauzy (d)

en: Setup.Recording$Use episode name
pl: U�ywaj nazwy epizodu

en: Setup.Recording$Use VPS
pl: U�ywaj VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
pl: Margines VPS (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
pl: Zaznaczaj natychm. nagrywanie

en: Setup.Recording$Name instant recording
pl: Nazywaj natychm. nagrywanie

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
pl: Czas natychm. nagrywania (min)

en: Setup.Recording$present event
pl: aktualne zdarzenie

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
pl: Maksymalny rozmiar pliku (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
pl: Dziel edytowane pliki

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
pl: Usu� nagranie timeshift

en: Replay
pl: Odtwarzanie

en: Setup.Replay$Multi speed mode
pl: Tryb wielopr�dko�ciowy

en: Setup.Replay$Show replay mode
pl: Pokazuj tryb odtwarzania

en: Setup.Replay$Show remaining time
pl: Poka� pozosta�y czas

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
pl: Wy�wietl czas odtwarzania (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
pl: Wstrzymaj odtwarzanie podczas ustawiania zaznaczania

en: Setup.Replay$Resume ID
pl: ID wznowienia

en: Miscellaneous
pl: R��ne

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
pl: Minimalny czas audycji (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
pl: Minimalny czas nieaktywno�ci (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
pl: Czas oczekiwania na SVDRP (s)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
pl: Czas oczekiwania na zap (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
pl: Min�� czas wej�cia do kana�u

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
pl: Czas op��nienia powtarzania dla pilota (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
pl: Delta op��nienia powtarzania dla pilota (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
pl: Pocz�tkowy kana�

en: Setup.Miscellaneous$as before
pl: jak ostatnio

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
pl: Pocz�tkowa g�o�no��

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
pl: Zawijanie kana��w

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
pl: Poka� nazwy kana��w ze �r�d�em

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
pl: Wyj�cie awaryjne

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: This plugin has no setup parameters!
pl: Ta wtyczka nie ma �adnych ustawie�!

en: Setup
pl: Ustawienia

en: Really restart?
pl: Na pewno zrestartowa�?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
pl:  Zatrzymaj nagrywanie

en: Schedule
pl: Program

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
pl:  Zatrzymaj odtwarzanie

en: Button$Pause
pl: Pauza

en: Button$Stop
pl: Zatrzymaj

en: Button$Resume
pl: Wzn�w

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
pl:  Anuluj edycj�

en: Stop recording?
pl: Zatrzyma� nagrywanie?

en: Cancel editing?
pl: Anulowa� monta�?

en: No audio available!
pl: D�wi�k nie jest dost�pny!

en: No subtitles
pl: Brak napis�w

en: No subtitles available!
pl: Napisy nie s� dost�pne

en: Not enough disk space to start recording!
pl: Brak miejsca na dysku do nagrywania!

en: No free DVB device to record!
pl: Brak wolnej karty DVB do nagrywania!

en: Pausing live video...
pl: Pauzuj� program na �ywo...

en: Delete timeshift recording?
pl: Czy usun�� nagranie timeshift?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
pl: Skok:

en: No editing marks defined!
pl: Nie zdefiniowano znacznik�w monta�u!

en: No editing sequences defined!
pl: Nie zdefiniowano sekwencji edycji!

en: Can't start editing process!
pl: Nie mo�na uruchomi� procesu edycji!

en: Editing process started
pl: Proces edycji rozpocz�ty

en: Editing process already active!
pl: Proces edycji jest ju� aktywny!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
pl:  a�bc�de�fghijkl�mn�o�pqrs�tuvwxyz��0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
pl:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2��	def3�	ghi4	jkl5�	mno6��	pqrs7�	tuv8	wxyz9��

en: Button$ABC/abc
pl: ABC/abc

en: Button$Overwrite
pl: Nadpisz

en: Button$Insert
pl: Wstaw

en: Plugin
pl: Wtyczka

en: Up/Dn for new location - OK to move
pl: Do g�ry/Na d�� na now� pozycj� - Ok zatwierdza

en: Channel locked (recording)!
pl: Kana� zablokowany (trwa nagrywanie)!

en: Low disk space!
pl: Ma�o miejsca na dysku!

en: Regenerating index file
pl: Odtwarzanie pliku z indeksem

en: Index file regeneration complete
pl: Odtwarzanie pliku z indeksem zako�czone

en: Index file regeneration failed!
pl: Odtwarzanie pliku z indeksem nieudane!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
pl: Nie mo�na wy��czy� - nie podano opcji '-s'!

en: Editing - shut down anyway?
pl: Monta� w trakcie  - Wy��czy� mimo to?

en: Recording - shut down anyway?
pl: Trwa nagrywanie - wy��czy� mimo to?

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
pl: Nagrywanie za %ld minut - wy��czy� mimo to?

en: shut down anyway?
pl: wy��czy� mimo to?

en: Plugin %s wakes up in %ld min, continue?
pl: Wtyczka %s obudzi si� za %ld min, kontynuowa�?

en: Editing - restart anyway?
pl: Monta� w trakcie  - Zrestartowa� mimo to?

en: Recording - restart anyway?
pl: Trwa nagrywanie - zrestartowa� mimo to?

en: restart anyway?
pl: zrestartowa� mimo to?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
pl: G�o�no��

en: Classic VDR
pl: Klasyczny VDR

en: DISK
pl: DYSK

en: LOAD
pl: OBCI��ENIE

en: TIMERS
pl: TIMERY

en: DEVICES
pl: URZ�DZENIA

en: LIVE
pl: NA �YWO

en: PLAY
pl: ODTWARZA

en: ST:TNG Panels
pl: Panel ST:TNG

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
pl: PW�CPSN

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
pl: PonWto�roCzwPi�SobNie

en: Monday
pl: poniedzia�ek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: �roda

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Pi�tek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Upcoming recording!
pl: Wkr�tce nagranie!

en: Pause live video?
pl: Zatrzyma� transmisj� na �ywo?

en: Recording started
pl: Rozpocz�to nagrywanie

en: VDR will shut down later - press Power to force
pl: VDR zostanie wy��czony p��niej - Naci�nij Wy��cz (Power) aby wymusi�

en: Press any key to cancel shutdown
pl: Naci�nij dowolny klawisz aby nie wy��cza�

en: Switching primary DVB...
pl: Prz���czam na pierwszy interfejs DVB...

en: Editing process failed!
pl: Proces edycji nie powi�d� si�!

en: Editing process finished
pl: Proces edycji zako�czony

en: Press any key to cancel restart
pl: Naci�nij dowolny klawisz aby nie zrestartowa�

en: VDR will shut down in %s minutes
pl: VDR zostanie wy��czony za %s minut

en: Disk
pl: Dysk

en: free
pl: wolnego
